Škodí modré světlo vašim očím? Vzhledem k tomu, že slunce je hlavním zdrojem modrého světla, jeho účinky nemohou být všechny špatné, že? Expozice modrému světlu má některé prokázané zdravotní přínosy, jako je zvýšená bdělost, nálada a funkce mozku, ale digitální věk přinesl obavy z expozice do popředí s naším nadměrným používáním zdrojů vyzařujících modré světlo.
Většina z nás tráví podstatnou část dne u chytrých telefonů, počítačových monitorů, notebooků, televizorů a tabletů, které všechny používají obrazovky vyzařující modré světlo. Pro zubní lékaře patří mezi další zdroje s vystavením se modrému světlu polymerační lampy a LED světla. Než se však budeme zabývat potenciálními riziky modrého světla, pojďme se nejprve ponořit do toho, co je modré světlo.
Co je modré světlo?
Elektromagnetická světelná energie se šíří ve vlnách všude kolem nás, od dlouhých rádiových vln po krátké gama paprsky. Různé zdroje energie využívají různé typy – a tedy i různé délky – vln, např. smartphone detekuje jiné části vlnového spektra než mikrovlnná trouba.
V tomto převážně neviditelném spektru elektromagnetických vln je malá část světla vnímatelná lidským okem nazývaná viditelné světlo, které se vyskytuje ve spektru barev a vlnových délek (obrázek 1 v galerii pod článkem).
Kratší vlny přenášejí více energie, to znamená vlny fialového, indigového a modrého světla přenášejí nejvíce energie ze všech barev viditelného světelného spektra, a proto mohou způsobit největší škody, když jsou absorbovány různými buňkami v těle.
Když zubní lékaři používají polymerační lampu, použijí oranžový filtr, aby chránili oči před modrým světlem. Polymerační lampy používají stejné modré světlo, jaké má většina dnes prodávaných LED světel a mnohé z nich potenciálně produkují více modrého světla než dentální polymerační lampa! Potenciální riziko vystavení modrému světlu by tedy mělo být hlavním faktorem při výběru vašeho LED světla.
Jaká jsou rizika pro oči z modrého světla?
Vystavení modrému světlu může mít krátkodobé i dlouhodobé účinky na zdraví a pohodu, jako je narušení spánku, únava očí (která se také může projevit jako bolesti hlavy, rozmazané vidění a bolesti krku a ramen), suché oči a únava. Na druhém konci spektra jsou znepokojivější účinky, jako je poškození sítnice ve formě fototoxicity, apoptóza (buněčná smrt), věkem podmíněná makulární degenerace (AMD) a zvýšené riziko některých druhů rakoviny.
Má teplota barvy LED vliv na expozici modrého světla?
Barevná teplota LED světla vám může pomoci určit jeho potenciál pro vystavení modrému světlu. LED světlo s nižší barevnou teplotou vyzařuje méně modrého světla než osvětlení s vyšší teplotou barvy. Například LED s barevnou teplotou 2700K nebo 3000K mají méně modrého světla než LED s teplotou 4000K nebo vyšší. LED světla s vyšší barevnou teplotou mohou mít modřejší a intenzivnější světlo, které není bezpečné pro vaše oči (obrázek 2 v galerii pod článkem).
Teplota barvy světel SurgiTel začíná na 3 000 Kelvinech (K), zatímco ostatní značky se pohybují od 5 400 K do 10 000 K.
Jaké LED světlo bych měl použít, abych snížil riziko vystavení modrému světlu?
SurgiTel dokázal pomoci zubním lékařům a dentálním hygienistkám na celém světě snížit jejich pracovní rizika pomocí bezpečných dentálních světel. Můžeme vám pomoci mít dlouhou a zdravou kariéru tím, že snížíme vaše riziko vystavení modrému světlu a zajistíme, že budete pracovat optimálně ergonomicky. Sjednejte si informační schůzku ještě dnes!
Zdroj: Webová stránka SurgiTel www.surgitel.com , článek přidán 15.3.2023