Ergonomie
ErgoPractice News – January 2023
By Jin Chang PhD
jchang@surgitel.com
Shrnutí
Téměř všichni uživatelé považují ergonomii lupových brýlí za jeden z důležitých faktorů při výběru lup. Navzdory tomu jsme zjistili, že mnoho lup prodávaných jako „ergonomické lupové brýle“ nesplňuje ergonomické požadavky. To je důvod, proč posláním společnosti SurgiTel bylo zlepšit způsob, jakým lékaři, zubní a veterinární odborníci pracují. Snažíme se zlepšovat zdraví našich klientů poskytováním produktů, které podporují nejlepší pracovní držení těla a pohodlí, zmírňují příliš časté namožení krku a zad a pomáháme jim poskytovat svým pacientům tu nejlepší péči. Toto lednové vydání ErgoPractice News se bude zabývat základní ergonomií související s lupovými brýlemi, aby bylo možné snadno rozpoznat ty neergonomické.
Proč převládají neergonomické lupy
Než budeme diskutovat o tom, proč jsou neergonomické lupové brýle tolik rozšířené, měli bychom se nejprve zamyslet nad naším přirozeným chováním. Když se díváme dolů na předměty, máme tendenci spíše sklonit hlavu než oči. Ergonomické držení těla je naučené chování, něco jako efektivní tenisový nebo golfový švih. Můžete nevědomky pracovat neergonomicky dlouhá léta, aniž byste měli zdravotní problémy. Zpočátku vám bude práce s neergonomickými brýlemi připadat přirozenější, než s brýlemi ergonomickými. Naučit se bezpečně pracovat s ergonomickými lupovými brýlemi je krátký proces, obvykle stačí pro přizpůsobení 2-3 týdny, tato změna je z dlouhodobého hlediska velmi prospěšná. Takže bychom si měli pamatovat, že ergonomické držení těla není zpočátku přirozené chování a musíme počítat s adaptačním obdobím.
Existuje několik důvodů, proč jsou neergonomické lupy stále přijímány jako ergonomické:
- Bezpečnostní předpisy se zaměřují na zdraví a pohodlí pacientů a zdravotnických pracovníků, ale ne na profesionální nástroje, které lékaři používají každý den.Tyto nástroje zahrnují jejich lupové brýle, LED světla a lékařské židle. Bohužel pro tyto nástroje neexistují žádné ergonomické a bezpečnostní normy, takže mnoho neergonomických lup bylo prodáváno jako ergonomické.
- Špatný přístup k bolesti způsobené neergonomickými lupami. Mluvili jsme s mnoha lékaři, kteří viní špatný noční spánek nebo několik let stará sportovní zranění za jejich neustálou bolest krční páteře. Každý den slýcháme příběhy lékařů, kteří léčí své symptomy místo toho, aby zkoumali svou pracovní pozici a objevili ergonomické lupové brýle, které podporují pohodlné a bezpečné držení celého krku.
- Stomatologové, lékaři a veterináři předpokládají, že bolest je součástí práce. Přijetí pracovní bolesti jako nevyhnutelné součásti práce může mít za následek trvalé zranění nebo donutit lékaře opustit svou kariéru.
- Je nedostatek informací o ergonomii a snadno se šíří dezinformace. Teprve nedávno začaly vzdělávací programy začleňovat ergonomii do své výuky, takže jsou tu generace lékařů, kteří se o nebezpečí špatných lupových brýlí dozvědí, až když mají fyzický problém. Může trvat 5-10 let, než se bolest rozvine, takže bez řádné preventivní edukace jsou lékaři každý den vystaveni riziku poškozování svého zdraví. V reakci na více informací a důraz kladený na ergonomii zařadila spousta firem do svých marketingových materiálů slovo "ergonomické". Použití lup skutečně umožňuje lékaři pracovat dál od pacienta, což snižuje bolest dolní části zad, ale lupové brýle bez správného sklonu způsobují špatné držení krční páteře, což vede k chronické bolesti nebo ke zranění.
Ujistěte se, že jsou vaše lupy ergonomické
Ergonomické lupové brýle nejsou “one-size fits all,” tedy univerzální. Proto SurgiTel nabízí tři různé typy ergonomických lupových brýlí: Through-The-Lens (TTL), Front-Lens-Mounted (FLM), a deflection loupes (ErgoDeflection™). Různé tvary obličeje a rysy vyžadují různé typy lupových brýlí, musíte si vybrat, které jsou nejvhodnější pro vás.
Ergonomická díra
Díra v ergonomii je definována jako rozdíl mezi aktuálním úhlem sklonu hlavy a bezpečným úhlem sklonu, který je menší než 20°. Abyste našli, co vám k ergonomii chybí, měli byste si položit následující otázky:
- Hrbím se, abych lépe viděl/a? Sklonit se blíže k objektu nám pomůže vidět lépe, ale práce v nahrbeném postoji či posezu vede k chronické nemoci krční páteře a zad.
- Skláním příliš hlavu? Nutí mě lupové brýle sklánět hlavu? Doporučený sklon hlavy pro prevenci bolesti krční páteře je méně než 20°. Mnoho tradičních lup vás nutí sklánět hlavu víc, než je bezpečné (Figure 1).
- Pomáhá mi moje pracovní židle držet neutrální polohu těla? Pokud při ošetření sedíte, výběr správné ergonomické židle je velmi důležitý.
Tři základní ergonomické faktory při nákupu lup
Pracovní délka
Pracovní délka je definována jako délka od vašich očí k pracovnímu zornému poli. Nejčastějším problémem, který řeší Dr. Bethany Valachi se svými klienty, je příliš krátká pracovní délka, což má za následek nadměrnou flexi krku nebo nahrbení. Pracovní délka by měla být individuální pro každého uživatele, například pro malého lékaře bude pracovní délka kratší než pro vysokého lékaře. Zjistili jsme, že v průměru má někdo vysoký 155cm pracovní délku 38cm, další s výškou 173cm bude mít 46cm a kdo má 185cm, bude mít pracovní délku 51cm. Rozdíl pouhých několika centimetrů může mít významný dopad na vaše pohodlí a zdraví.
Úhel sklonu
Úhel sklonu je úhel, pod kterým jsou vaše oči skloněny dolů k pracovní oblasti. Tento úhel by měl být dostatečně strmý, aby vám pomohl dosáhnout pohodlné pracovní polohy s minimálním sklonem hlavy 20 stupňů nebo méně. Čím více je hlava skloněna dopředu, abyste viděli skrz lupy, tím větší je namáhání krčních svalů a plotének. Převládajícím problémem, se kterým se Dr. Valachi setkává, pokud jde o úhly sklonu, jsou nedostatečné, malé úhly, které nutí lékaře zaujmout nezdravý pracovní postoj.
Abyste se vyhnuli tomuto nedostatečnému úhlu sklonu, požádejte prodejce, aby vás při objednávání nových lupových brýlí vyfotografoval z boku, zatímco máte nasazené demo lupy a díváte se na objekt ve své pracovní pozici. Chcete se vidět ve vzpřímenějším držení těla a dívat se dolů pod strmějším úhlem. I když je úhel sklonu jedním ze tří základních ergonomických faktorů při nákupu lup, většina lékařů neví, jak jej správně změřit. To umožňuje mnoha společnostem nesprávně měřit úhel deklinace pomocí úhlu mezi osou lup a rameny postranic. Skutečný úhel deklinace se však měří mezi osou lup a čárou spojující horní část ucha a koutek očí uživatele. Proto bez fota uživatele nelze skutečný úhel deklinace určit. Obrázek 2 ukazuje, jak některé společnosti používají referenční čáru ramene spánků k "přefouknutí" dosaženého úhlu deklinace.
Rámeček velkiost a tvar
Čím níže může výrobce umístit okulár ve vztahu k vašim zornicím, tím lepší je úhel sklonu, který může poskytnout. Poznámka: SurgiTel má patentované usazení okulárů co nejníž v rámečku, někdy i jen částečné uchycení, pokud je rámeček dole bezrámový. To nám spolu se sklonem celého rámečku umožní dosáhnout strmějšího úhlu než jakákoli jiná společnost.
Konzultanti ergonomie
Konzultatni ergonomie, z nichž někteří jsou licencovaní fyzioterapeuti, proaktivně vzdělávají a objektivně vyhodnocují pracovní prostředí, aby identifikovali rizikové faktory a odhalili nepředvídaná pracovní rizika na pracovišti. Níže je uveden seznam konzultantů, kteří vám mohou pomoci:
Dental
Bethany Valachi – www.posturedontics.com
Ergonomics Dental – https://ergonomicsdental.com/
Chirurgie
Dr. Geeta Lal – https://surgicalergonomics.com/
Society of Surgical Ergonomics – https://www.societyofsurgicalergonomics.org/
Reference
- Arnett, Michelle C, and Iwonka Eagle. “Impact of Loupes and Lights on Visual Acuity and Ergonomics.” Dimensions of Dental Hygiene, August 26, 2021. https://dimensionsofdentalhygiene.com/article/impact-of-loupes-and-lights-on-visual-acuity-and-ergonomics/.
- Hayes, Melanie J., Peter G. Osmotherly, Jane A. Taylor, Derek R. Smith, and Alan Ho. “The Effect of Loupes on Neck Pain and Disability among Dental Hygienists.” Work (Reading, Mass.) 53, no. 4 (February 15, 2016): 755–62. https://doi.org/10.3233/wor-162253.
- Sunell, S, and L Rucker. “Surgical Magnification in Dental Hygiene Practice.” International Journal of Dental Hygiene 2, no. 1 (February 2004): 26–35. https://doi.org/10.1111/j.1601-5037.2004.00061.x.
- Branson, B. G., K. K. Bray, C. Gadbury-Amyot, L. A. Holt, N. T. Keselyak, T. V. Mitchell, and K. B. Williams. “Effect of Magnification Lenses on Student Operator Posture.” Journal of Dental Education 68, no. 3 (March 2004): 384–89. https://doi.org/10.1002/j.0022-0337.2004.68.3.tb03755.x.
- Valachi, Bethany. Practice Dentistry Pain-Free: Evidence-Based Strategies to Prevent Pain and Extend Your Career. Portland, OR: Posturedontics Press, 2008.
- Valachi, Bethany. “Magnification in Dentistry: How Ergonomic Features Impact Your Health.” Dentistry Today, April 1, 2009. https://www.dentistrytoday.com/sp-645085653/.
- Hansraj, Kenneth K. “Assessment of Stresses in the Cervical Spine Caused by Posture and Position of the Head.” Surgical Technology International 25 (November 2014): 277–79. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25393825/.
- Valachi, Bethany. “Neck Health: The Three Ergonomic Criteria for Loupes Selection.” Dental Economics. Endeavor Business Media, September 1, 2008. https://www.dentaleconomics.com/dental-office-design/equipment-and-furniture/article/16387185/neck-health-the-three-ergonomic-criteria-for-loupes-selection.
- Cailliet, Rene. Neck and Arm Pain, 3rd ed., 74-75. Philadelphia, PA: F A Davis Co, 1991.
- Rucker, Lance M., Craig Beattie, Cathy McGregor, Susanne Sunell, and Yutaka Ito. “Declination Angle and Its Role in Selecting Surgical Telescopes.” The Journal of the American Dental Association 130, no. 7 (July 1999): 1096-1100. https://doi.org/10.14219/jada.archive.1999.0343.
- Koziol, Keri. “Role of the Ergonomic Consultant.” The Beacon Mutual Insurance Co., October 6, 2020. https://blog.beaconmutual.com/ergo-consultant-role#:~:text=The%20ergonomic%20consultants%2C%20some%20of,expose%20any%20unforeseen%20workplace%20hazards.